Jak konfekcjonuje się węgiel?
Wybierając odpowiedni materiał opałowy, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Z uwagi na różne potrzeby należy dobrać taki rodzaj węgla, który będzie cechował się odpowiednią kalorycznością, czyli ilością ciepła, którą jest w stanie dostarczyć kilogram węgla. Ważna jest również zawartość popiołu i pochodzenie, które pozwala określić jakość kupowanego towaru.
Oprócz tego często istotna okazuje się również metoda zapakowania węgla, ponieważ zależy od niej sposób transportu opału czy jego przechowywania. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na kupno węgla konfekcjonowanego. Jak przebiega ten proces?
Czym jest konfekcjonowany węgiel?
Konfekcjonowanie węgla polega na zapakowaniu go w worki o określonej pojemności, ułożeniu na palecie, a następnie zabezpieczeniu całości folią i kapturem, co stanowi ochronę w czasie transportu. Aby proces konfekcjonowania węgla przebiegał sprawnie i poprawnie, niezbędne jest zastosowanie specjalistycznej linii, na której pakowane są worki.
Na zakup węgla konfekcjonowanego decydują się przede wszystkim osoby, które mają ograniczone możliwości przechowywania opału. Magazynowany węgiel nie może być narażony na działanie wilgoci, ponieważ traci wtedy swoje właściwości, przez co zmniejsza się jego wydajność. Istotą konfekcjonowania węgla jest właśnie zabezpieczenie go przed szkodliwym działaniem wilgoci. Właśnie dlatego łatwiej go przechowywać. Dodatkowo dzięki zakupowi węgla konfekcjonowanego można kupić dokładnie taką ilość węgla, jaka jest potrzebna, ponieważ worki mają określoną pojemność.
Węgiel w workach czy luzem?
Kupno węgla pakowanego w worki albo sprzedawanego luzem zależy przede wszystkim od potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Węgiel konfekcjonowany jest przede wszystkim łatwiejszy do przenoszenia i składowania, a dodatkowo worek chroni go przed działaniem wilgoci. Takie rozwiązanie jest również bardziej higieniczne, ponieważ nie leży on bezpośrednio na podłożu.
Kupno węgla luzem również ma swoje zalety. Sprawdzi się on przede wszystkim w budynkach, w których znajduje się pomieszczenie, w którym można go przechowywać w bezpieczny sposób, na przykład piwnica. Warto również wspomnieć, że węgiel składowany jest tańszy, co może mieć szczególne znaczenie w większych budynkach, w których roczne zużycie węgla jest duże.