Jak prawidłowo przechowywać węgiel?
Węgiel to materiał opałowy wykorzystywany w wielu polskich domach. Jest to jedno z najtańszych paliw dostępnych obecnie na rynku. Dobrej jakości surowiec zapewnia wysoką kaloryczność i wartość energetyczną. Nadaje się do opalania pieców tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Decydując się na zakup węgla, trzeba jednak pamiętać, że musi być on odpowiednio przechowywany, gdyż ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i zachowanie właściwości opału.
Przechowywanie węgla — najważniejsze zasady
Nasza firma specjalizuje się w sprzedaży węgla i dbamy o to, aby towar był przechowywany w odpowiednich warunkach, dzięki czemu jest suchy i pozbawiony zanieczyszczeń. Również naszym Klientom zwaracamy na to uwagę. Miejsce przechowywania węgla jest bardzo ważne i powinno być odpowiednio wybrane i przygotowane. Kluczowe znaczenie ma zabezpieczenie węgla przed wilgocią. Teren musi być suchy i odwodniony. Dobrze, jeśli podłoże utworzone jest z wylewki lub chociaż ze starannie ubitej gliny. Oprócz tego należy zadbać o stosowną wentylację. Zwilgotniały węgiel będzie trudno się odpalać i słabiej palić.
Istotne znaczenie ma także odpowiednia odległość węgla od pieca. Zaleca się, aby pomiędzy opałem a piecem zachowany był dystans przynajmniej 1 metra. Jest to materiał łatwopalny, więc składowanie go zbyt blisko ognia mogłoby być ryzykowne. Nie warto jednak umieszczać go zbyt daleko od kotła, gdyż przenoszenie go ze zbyt oddalonego miejsca będzie kłopotliwe.
Węgiel w większych ilościach zwykle składowany jest luzem, np. w kotłowni lub specjalnym składziku. Mniejsze ilości można przechowywać w workach.
Czy można przechowywać węgiel na zewnątrz?
Można przechowywać węgiel na zewnątrz, jednak w odpowiednich warunkach. Należy zadbać o to, by surowiec był odpowiednio oddzielony od podłoża i znajdował się w zadaszonym miejscu, pod plandeką albo folią. Nie można dopuścić do zawilgocenia węgla, ani też do tego, by wymieszał się ze śmieciami, roślinami lub innymi zanieczyszczeniami. Węgiel powinien być stosownie chroniony nie tylko przed deszczem, ale i słońcem, gdyż promieniowanie UV mają na niego niekorzystny wpływ.
Chociaż teoretycznie możliwe jest przechowywanie węgla na zewnątrz w odpowiednich warunkach, w praktyce lepiej składować go w pomieszczeniu.