Jakie są zalety opalania węglem kamiennym?
Węgiel od lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Do jego największych wad należą przymus posiadania miejsca magazynowego oraz brudzący pył, który osiada się na wszystkich pobliskich ścianach. Pomimo tego, że inne paliwa są czystsze i łatwiejsze w przechowywaniu, węgiel kamienny wciąż jest chętnie wybierany. Jakie zalety na to wpływają?
Niska cena i duża dostępność
Węgiel kamienny różni się od brunatnego wyższą zawartością czystego węgla. Sięga ona od 75 do 90%, dzięki czemu jest to paliwo bardziej kaloryczne. Pod względem wielkości wyróżnia się sortymenty:
- kostka – od 6 do 20 cm,
- orzech – od 2,5 do 8 cm,
- groszek – od 0,8 do 3 cm,
- miał – od 0,1 do 3 cm.
Popularność węgla kamiennego wynika z jego dobrych właściwości oraz cen atrakcyjnych w porównaniu z innymi paliwami. Pozostają one na stabilnym poziomie, dzięki czemu konsumenci nie obawiają się drastycznych skoków kosztów ogrzewania. Co więcej, dużą zaletą jest jego dostępność. Sprzedaż węgla jest powszechna i nie ma problemu z jego dostarczaniem do odbiorców. Węgiel przeznaczony do ogrzewania domów ma znikomą zawartość siarki, a po wypaleniu pozostawia niewiele popiołu.
Zalety palenia ekogroszkiem
Ekogroszek to nazwa handlowa węgla kamiennego sortymentu groszek o polepszonych parametrach, które spełniają normy Unii Europejskiej dotyczące minimalnej zawartości siarki i wytwarzanego popiołu. Główną wadą użytkowania tego paliwa jest przymus zakupu kotła retortowego. To jednak skutkuje wygodą użytkowania związaną z automatycznym utrzymywaniem ciepła. Ekologiczność ekogroszku wynika z wartości opałowej powyżej 24000 kj/kg, niskiej zdolności spiekania, wilgotności poniżej 10%, zawartości popiołu poniżej 10% oraz zawartości siarki poniżej 1%. W połączeniu z wysoką sprawnością spalania nowoczesnych kotłów zmniejsza on emisję dwutlenku węgla o około 25%, a tlenku węgla i pyłów nawet o 90%. Niestety, nazwa na opakowaniu nie jest jednoznaczna z wysoką jakością. Ekogroszek powinien być oznaczony odpowiednim certyfikatem.