Od czego zależą ceny ekogroszku?
Zwiększone wyczulenie na kwestie ochrony środowiska powoduje zmiany w wielu dziedzinach życia. Dzieje się tak również w zakresie ogrzewania. Powstają nowe paliwa, które mają w zamierzeniu być alternatywą wobec tych tradycyjnych. Jednym z nich jest tak zwany ekogroszek. Oczywiście poza formą nie ma on nic wspólnego z jadalnym groszkiem. Jest to bowiem rozdrobiony surowiec powstały z wysokokalorycznego węgla.
Kiedy kupujemy jakieś produkty, prawie zawsze bierzemy pod uwagę ich dwa aspekty – z jednej strony jakość, a z drugiej strony cenę. Jest tak właściwie w każdej dziedzinie. Nie inaczej dzieje się w zakresie ogrzewania. Jasne jest, że najbardziej chcielibyśmy palić jak najlepszym paliwem. Nie da się jednak ukryć, że cena również ma wpływ na to, z jakich materiałów opałowych korzystamy. Zwłaszcza wówczas, kiedy zima mocno daje się we znaki i zmusza do naprawdę intensywnego ogrzewania. W związku z tym warto wiedzieć, co wpływa na cenę ekogroszku, aby mieć świadomość, co oznacza kupno tańszego lub droższego surowca.
Poszczególne czynniki
Generalnie rzecz biorąc, istnieje kilka czynników, które mają decydujący wpływ na to, ile kosztuje ekogroszek. Chodzi tu o:
- granulację
- wartość opałową
- zawartość popiołu
- zawartość siarki
- wilgotność
- zdolność spiekania
Nie da się więc ukryć, że im bardziej korzystne będą powyższe parametry, tym większą cenę będzie miał ekogroszek. Wiadomo jednak, że na koszty ogrzewania składa się nie tylko cena paliwa, lecz także wszystkie wydatki ponoszone w związku z użytkowanym sprzętem. W przypadku ekogroszku sprzętem tym jest tylko i wyłącznie kocioł z podajnikiem. Warto więc zainwestować w takie urządzenie, które umożliwi maksymalne wykorzystanie energii cieplnej. Pozwoli to sukcesywnie oszczędzać energię i w konsekwencji obniżyć koszty spalania ekogroszku. Należy mieć również na uwadze to, że na ilość zużywanego paliwa ma duży wpływ ogólne zapotrzebowanie energetyczne domu. Jak widać, cena ekogroszku to jedno, a ogólna cela opalania to drugie.